Berlin – najciekawsze miejsca

Berlin to jedno z największych europejskich miast. Przez wieki był kluczowym miastem Cesarstwa Niemieckiego. Po II wojnie światowej został przecięty na pół poprzez Mur Berliński między dwa państwa niemieckie.

Wyjazd do Berlina

Berlin jest miastem, w którym wszędzie przeplata się przeszłość z nowoczesnością. Ochrona zabytków (bardzo ucierpiały podczas II wojny światowej) powoduje, że płynnie kroczy się od epoki do epoki. To także bardzo aktywne centrum kultury, w którym organizuje się różne imprezy. Od koncertów muzyki klasycznej do manifestacji kultur. Wymowną cechą Berlina jest jego szacunek dla inności, różnice kulturowe i wyznaniowe. Nikt nie czuje się w Berlinie obcy.

Berlin posiada bardzo dobrą bazą noclegową i komunikację publiczną, które w znacznym stopniu ułatwiają zwiedzanie miasta. Bez względu na czas, jakim dysponujemy koniecznie należy zobaczyć najistotniejsze zabytki Berlina:

Brama Brandenburska – najbardziej charakterystyczna budowla Berlina, powstała pod koniec XVIII wieku, zwieńczenie bramy stanowi kwadryga powożona przez boginię zwycięstwa Wiktorię (pierwotnie była goła, obecnie przyodziana).

Mur berliński – symbol podziału Niemiec po II wojnie światowej, dzielił Berlin na komunistyczny oraz demokratyczny, jego zburzenie rozpoczęło scalanie państw niemieckich.

Bundestag (Reichstag) – neorenesansowa budowla z XIX wieku, siedziba niemieckiego parlamentu i Zgromadzenia Narodowego, budynek wieńczy szklana kopuła o wadze 1200 ton.

Wyspa Muzeów – zespół 5 muzeów zlokalizowanych na wyspie, tutaj znajduje się między innymi Muzeum Pergamońskie z ołtarzem Zeusa (ołtarz pergamoński), elementami bramy Isztar oraz zasobnym zbiorem zabytków sztuki starożytnej.

Zmierzając do Berlina warto przeczytać jakikolwiek przewodnik po Berlinie, który uprości nam poruszanie się po mieście i zwiedzanie tego imponującego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *